لنز شیفت چیست؟

جابجایی لنز یا لنز شیفت (Lens Shift) : هنگامی که مشغول راه اندازی  ویدئو پروژکتور هستید،قرار دادن تصویر در مرکز صفحه نمایش خیلی مشکل است.

ممکن است تصویر بالا و یا به گوشه ای از صفحه نمایشگر بیافتد. این که تنها با جابجایی و تنظیم دستگاه، بتوانید تصویر را کاملا در مرکز صفحه نمایش قرار داد،تقریبا غیر ممکن است. در نتیجه،قابیلت جابجایی لنز یا  لنز شیفت در یک پروژکتور یک ویژگی اساسی محسوب می شود.

با لنز شیفت عمودی (Vertical Shift) می توان تصاویر پخش شده را به طرف پایین یا بالا جابه جا کرد. قابلیت شیفت افقی (horizontal Shift) در یک ویدئو پروژکتور زمانی به کار می رود که تصاویر روی صفحه نمایشگر به سمت راست یا چپ جابه جا شده باشد.اکثر ویدئو پروژکتورها برای عملکرد جابه جایی لنز، دارای کنترل دستی بر روی دستگاه هستند. در برخی از ویدئو پروژکتور های پیشرفته،این عملکرد می تواند موتور دار باشد و یا از راه دور کنترل شود. لنز شیفت به دلیل انعطاف پذیری بیشتری که در هنگام نصب دارد، یک ویژگی عالی برای اتاق کنفرانس یا دیتا پروژکتورهای سینمای خانگی محسوب می شود. به این دلیل که نصابان پروژکتور های سینمای خانگی و تجاری زمان کمتری  صرف محاسبات نصب می کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *