ویدئو پروژکتور لیزی

یکی از مهم ترین مسائل فنی یک دیتا پروژکتور ، لامپ آن می باشد. که قدرت روشنایی و پرتاب نور هر دستگاه رابطه مستقیم با نوع و عملکرد لامپ آن دارد. ورژن جدید دیتا پروژکتور با لامپ لیزری برای اولین بار توسط کمپانی CASIO معرفی شد.این تکنولوژی جدید با ترکیب لیزر و LED لامپ های جدیدی را موسوم به لامپ لیزری یا Laser & LED Hybrid اختراع کرده اند.
نحوه کار پروژکتور با لامپ لیزری
هنگامی که دستگاه دیتا پروژکتور روشن می شود لامپ لیزری آن نوری آبی رنگ را بسمت قسمت سبز رنگ ساز می تابد.پس از برخورد نور لیزر با قسمت فسفری موتور رنگ ، دو رنگ اصلی آبی و سبز ساخته می شوند.وظیفه ایجاد رنگ سوم که قرمز می باشد بعهده LED بوده و با این سه رنگ اصلی(آبی و قرمز و سبز) و با استفاده از آینه های دستگاه تصویر ساخته می شوند.

مزایا و معایب ویدئو پروژکتور لیزری
از مهمترین عیب های این دستگاه ها می توان به حداکثر روشنایی تصاویر ۴۵۰۰ انسی لومنز اشاره کرد.البته این مورد را نیز باید در نظر داشته باشیم که برای استفاده از یک کلاس هوشمند معمولی میزان شدت نور ۲۰۰۰ الی ۲۵۰۰ انسی لومنز کافی می باشد و دستگاه ۴۵۰۰ انسی لومنزی برای اتاق های بزرگ و سالن های کنفرانس متوسط کافی می باشد.

ایراد دیگر دیتا پروژکتور با لامپ لیزری ، حد اکثر وضوح تصویر  HD 720p می باشد که ممکن است بعدها و با پیشرفت فناوری این ضعف برطرف گردد.این مورد را نیز در نظر داشته باشید که در هوشمند سازی مدارس و کلاس هوشمند اکثر دستگاه ها دارای وضوح تصویر حداکثر ۱۰۲۷ در ۷۶۸ هستند و با وضوح تصوی اچ دی  اختلاف زیادی دارند.
با توجه به تغییر فناوری پروژکتور با لامپ لیزری رنگ ها را بسیار زنده نمایش داده و از این بابت می توانید با خیال راحت اقدام به خرید آن ها کنید.
قیمت پروژکتور لیزری نیز کمی گرانتر از نوع معمولی است و این مساله نیز جای گفتگو دارد.
خوبی دیگر این دستگاه ها افزایش چشم گیر طول عمر لامپ آن ها بوده که با لامپ های معمولی تفاوت ده برابری کرده است. پروژکتور با لامپ معمولی بسته به نوع مصرف و نوع لامپ آن دارای طول عمری در بازه ۲۰۰۰ الی ۳۰۰۰ ساعت می باشد.اما در نوع لیزری با افزایش چشم گیر ۲۰۰۰۰ ساعتی ، نگرانی استفاده کنندگان را از عوض لامپ پروژکتور و هزینه های گزاف آن تا حدود زیادی راحت می کند.

میزان انرژی مصرفی لامپ لیزری نیز بسیار کمتر بوده و همچنین جهت روشن و خاموش شدن تنها به ۴٫۵ الی ۹ ثانیه زمان نیاز دارند و این مورد هنگام خاموش کردن است.در لامپ های معمولی ، چنانچه بطور مداوم حدود یک ساعت از دستگاه استفاده کنید لامپ آن داغ شده و هنگام خاموش کردن ممکن است دقایقی انتظار نیاز باشد تا فن های دستگاه بطور کامل خاموش شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *