کنتراست چیست؟

کنتراست (Contrast) تفاوتدرخشندگی رنگ در اشیاست که باعث تمایز آنها (یا تصویرشان) از یکدیگر می‌شود.

به هنگام خرید پروژکتور نیاز حتما بدانید که به تمام اطلاعات فنی آن دست پیدا کنید و از میان دستگاه های موجود به انتخاب بپردازید. در این میان مهم است که شما مفهوم هر المان در مشخصات فنی دستگاه را به خوبی دربیابید. یکی از این فاکتورها کنتراست می باشد.

کنتراست تفاوت میان سفیدی و سیاهی موجود در تصویر به نمایش گذاشته شده می باشد. در واقع کنتراست نسبت سفیدی به سیاهی است. هر چه تفاوت این دو مقدار بیشتر باشد، کیفیت تصویر ارائه شده بسیار بالاتر می باشد. اگر دقت کرده باشید نمایشگر های 2 بعدی که یک تصویر سه بعدی را به نمایش می گذارند، این عمل را با استفاده از نور و سایه ها انجام می دهند. اگر در این نمایشگر ها کیفیت رنگ(کنتراست بالایی) نداشته باشیم در نتیجه نمی توان یک تصویر سه بعدی با کیفیتی را به نمایش گذاشت.

در ابتدا کنتراست ها در محدوده ۶۰۰:۱ و یا ۳۰۰:۱  اما امروزه کنتراست هایی در محدوده ۲۰۰۰۰:۱ مشاهده می کنیم که کمی غیر قابل درک هستند. این تفاوت در مقدار به تفاوت در تعریف برمیگردد. کمپانی ها و برند های مختلفی از کنتراست تعاریف جداگانه ای ارائه می دهند و به همین علت مقدارهای متفاتی ارائه می شود. چرا که گاهی اوقات دستگاه هایی مشاهده می شود که کنتراست پایین ترین نسبت به دستگاه دیگر دارد اما سطح کیفیت بالاتری را از خود نشان می دهد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *