ویژگی تصحیح کیستون در ویدئو پروژکتور چیست؟

کیستون چیست؟

پدیده کیستون هنگامی اتفاق می‌افتد که پروژکتور با زاویه 90 درجه از پرده نمایش قرار ندارد، یا سطح پرده نمایش زاویه‌دار است. تصویری که درنتیجه این ناهم ترازی ایجاد می‌شود به‌جای مربع ، ذوزنقه‌ ای شکل خواهد بود. طبیعتاً تصویری به‌درستی نمایش داده نمی‌شود یکی از آن عوامل بر هم زننده تمرکزی است که جلوگیری از آن برای بسیاری از ارائه‌ دهندگان مطلب به‌عنوان یک ضرورت به شمار می‌رود. بااین‌حال، در برخی از موارد مکان دیگری برای قرار دادن دیتا پروژکتور وجود ندارد. در این حالت، چه باید کرد؟

ویدئو پروژکتورهای قدیمی فاقد قابلیت تصحیح کیستون بودند. این ویدئو پروژکتورها به‌صورت ثابت طراحی‌شده بودند، بنابراین برای تنظیم تصویر لازم بود که محل یا زاویه قرارگیری پروژکتور و صفحه‌نمایش تغییر داده شود؛ اما همین‌طور که پروژکتورها سبک‌ تر و پرتابل تر شدند، نیاز به یک راهکار ساده‌ تر افزایش یافت.

 

تصحیح کیستون دستی

امروزه دو روش برای تصحیح کیستون وجود دارد: تصحیح دستی و تصحیح دیجیتال. تصحیح کیستون دستی درواقع تنظیم فیزیکی لنز  پروژکتور به‌گونه‌ای است که پخش تصویر در یک زاویه بالاتر یا پایین‌تر از وضعیتی صورت بپذیرد که در صورت قرار داشتن دستگاه بر روی یک سطح صاف انجام می‌شد. تنظیم دستی در برخی از شرایط عملکرد خوبی دارد، اما نمی‌تواند مشکل کیستون افقی را برطرف کند. علاوه بر این، برای اینکه این روش نتیجه‌ای را در برداشته باشد، پروژکتور باید از صفحه‌نمایش فاصله زیادی داشته باشد. این‌طور به نظر می‌رسد که این روش نمی‌تواند روش زیاد مناسبی باشد. اگر نظر شما هم همین است.

تصحیح دیجیتال

دیتا پروژکتورهای LCD و DLP ازجمله دستگاه‌های نمایش دیجیتال به شمار می‌روند. داده‌ هایی مانند اسلاید های پاور پوینتی که به پروژکتور ارسال می‌شوند به‌صورت دیجیتال تبدیل‌شده و میزان می‌شوند. برخی از پروژکتورهای جدید این قابلیت رادارند که با افزودن یک الگوریتم خاص انتخابی به مقیاس تصویر، پیش از آنکه تصویر موردنظر به لنز برسد ابعاد آن را تغییر داده و تنظیم کنند. نتیجه این می‌شود که حتی باوجود زاویه فی‌ ما بین دیتا پروژکتور و صفحه‌نمایش، تصویر به شکل مربع درمی‌آید. این روش به سخن رانان و ارائه‌ دهندگان اجازه می‌دهد تا در هر محیطی از  پروژکتور خود بهره‌برداری کنند.

 

درجه تصحیح

مقدار تصحیح کیستونی که ویدئو پروژکتورهای مختلف قادر به انجام آن هستند با یکدیگر متفاوت است. برای تصحیح کیستون عمودی (بالا و پایین)، برخی رقم معمولی 12 درجه و برخی تا میزان قابل‌ توجه 35 درجه را امکان‌پذیر می‌سازند. برخی از دیتا پروژکتورهای جدیدتر، مانند جدیدترین سری ویدئو پروژکتورهای هیتاچی، امکان تصحیح کیستون افقی (دو طرف جانبی) را نیز فراهم می‌کنند.

باوجود اینکه تصحیح کیستون برای افرادی که ارائه مطلب آن‌ها جای ثابتی ندارد و همچنین برای سایر کاربران ویدئو پروژکتورهای پرتابل یک قابلیت مفید و کاربردی به شمار می‌رود، اما تصویری که تولید می‌شود کیفیت ایده آل ندارد. تعدیلی که پروژکتور بر روی تصویر انجام می‌دهد، به‌خصوص در کناره‌های صفحه‌نمایش، کیفیت آن را پایین می‌آورد. برای نصب پروژکتور برای بازه‌های زمانی زیادتر، استفاده از قابلیت لنز شیفت (lens shift) یا جابه جایی لنز بر تصحیح کیستون ارجحیت دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و در مورد خرید ویدئو پروژکتور کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *