کاربر عزیز خوش آمدید ( ثبت نام \ ورود به حساب کاربری )

رصدخانه شهری تهران

 رصدخانه شهری تهران نمونه بارز ارائه انواع آمار و اطلاعات مورد نیاز مدیران بخش‌های گوناگون مرتبط با شهر در فرمی بسیار مدرن، زیبا، متنوع، کاربردی و ملموس با استفاده از فناوری‌های روز دنیاست. ارائه دانش شهری تهران در گذر زمان و تغییرات آن از گذشته تا امروز و نیز پیش‌بینی تغییرات آینده، محتوایی است که به شیوه‌ای هنرمندانه در فرم رصدخانه شهری ارائه می‌شود. استفاده از ماکت 1 در 10000 شهر تهران، ویدئووال و نمایش ماکت دیجیتالی سه بعدی شهر، دریافت، فهم و تحلیل اطلاعات را برای مدیران و کارشناسان درگیر در اداره شهر، آسان نموده و تهران را زنده‌تر از آنچه که همواره به روی کاغذ آمده نشان خواهد داد.

 

برای مثال، نشان دادن نقشه رشد جمعیت در یک بازه زمانی خاص بر روی ماکت 1در10000 تهران توسط ویدئوپروژکتور های ویژه این کار و هم‌زمان، ارائه نمودارها و تحلیل‌های اطلاعاتی ساده بر روی ویدئووال نمونه‌ای از مزایای بهره‌بری از فناوری در عین جذابیت و سادگی است. نشان دادن چهره تهران بیست یا سی سال آینده به صورت دیجیتال و سه بعدی نیز از دیگر امکاناتی است که در رصدخانه برای دست اندرکاران مدیریت شهر وجود دارد تا بتوانند نتایج برنامه‌هایی را که برای آینده تهران در نظر دارند ببینند و اشکالات و موانع اجرای طرح را بررسی و برطرف کرده و نکات مثبت اجرای آن را نیز دریابند. 
استفاده از تمامی ظرفیت‌های محیط 150 متری سالن رصدخانه مانند نور، رنگ دیوارها، پنجره‌های مجازی، رنگ ماکت، ترتیب ارائه محتوا، هم‌خوانی نور سالن و رنگ محیط ارائه محتوا، هم‌خوانی نور ویدئو وال و سایر مولفه‌ها برای انتقال موثر مفهوم به مخاطبین، رصدخانه شهری تهران را به مکانی متفاوت برای مدیران تبدیل کرده است.
در نهایت، می‌توان مدعی شد متخصصان تاسیس رصدخانه تلاش کرده‌اند با آمیختن هنر و دانش برای ارائه محصول بصری متفاوت و تاثیرگذاری از آمار، ارقام و اطلاعاتی که بعضا می‌تواند خسته کننده باشد، اثر بخشی و کارایی آن را افزونی بخشند.  

منبع: سایت رسمی سازمان فناوری شهرداری تهران

Scroll to Top