راهنمای جامع خرید ویدئوپروژکتور:

در عصر حاضر که عصر تکنولوژیست هر روز فناوری جدیدی در زمینه تولید تصویر به بازار عرضه میشود . دیتا ویدئوپروژکتور بهترین وسیله ایست که میتوان با قیمت مناسب تصویری در ابعاد بزرگ داشته باشیم . ضمن اینکه سایز تصویر را به سلیقه خود میتوان کوچک و بزرگ کرد که اینکار با تنظیم فاصله ویدئوپروژکتور با پرده نمایش انجام می گردد. از مزایای دیگر ان میتوان به خاصیت بک پروجکشن (Back Projection )اشاره کرد که دران صورت میتوان شیشه ویترین فروشگاه را به نمایشگری عظیم تبدیل کرد.

 

یکی از دغدغه های مشتریان این دستگاه این است که چه آیتمهایی را باید برای خرید یک ویدئوپروژکتور خوب و مناسب آن محل در نظر گرفت؟

مقاله زیر میتواند راهنمای خوبی برای شما باشد. ابتدا باید موارد زیر را به ترتیب اولویت در نظر گرفت.

 1. تکنولوژی ساخت ویدئوپروژکتور؟

 2. میزان شدت روشنایی مورد نظر؟

 3. رزولوشن تصویر  یا وضوح تصویر؟

 4. نسبت کنتراست دستگاه

 5. وزن برای شما مهم است؟

 6. سایر عوامل از قبیل پورت دستگاه – نوع لنز و ...

 

تکنولوژی ساخت ویدئوپروژکتور

3 نوع  تکنولوژی در دنیا وجود دارد که در اکثر ویدئوپروژکتورها مورد استفاده قرار می گیرد.همواره بین تولید کنندگان این 3 نوع تکنولوژی ادعایی مبنی برتری خود بر دیگری بوده ولی ما اینجا فقط به بررسی نوع عملکرد آنها می پردازیم قضاوت را به عهده شما می گذاریم.(این یک مقاله علمیست نه تبلیغاتی)

 1. تکنولوژی 3LCD

 2. تکنولوژیDLP

 3. تکنولوژی LCOS

در مورد هر سه تکنولوژی به طور مفصل توضیح داده خواهد شد که به شرح ذیل میباشد.

 

1. تکنولوژی 3LCD

در این نوع تکنولوژی از 3 پنل LCD برای تولید تصویر استفاده شده و برای تولید رنگ از آینه های رنگی استفاده شده در نهایت شعاع نور به یک ترکیب کننده رنگ میرسد و تصویر را از طریق لنز به پرده نمایش هدایت می نماید.

از مزایای این تکنولوژی میتوان به کیفیت خوب رنگها اشاره نمود چون در هر لحظه 3 طیف نور بطور همزمان بروی پرده نمایش ارسال می شود.

از معایب آن میتوان به اثر گرد و غبار روی پنلهای LCD اشاره نمود که البته این مشکل را با فیلتر حل نموده اند که آن هم باید بعد از مدتی تعویض شود .

در فیلم زیر میتوانید بخوبی نحوه عملکرد این تکنولوژی را مشاهده نمائید.

این تکنولوژی  مخفف Digital Light Processing میباشد و محصول شرکت تگزاس اینسترومنت میباشد. در این تکنولوژی از چیپی به نام DMD استفاده شده که تعداد زیادی آینه در ابعاد بسیار کوچک بر روی بازوهای مکانیکی قرار گرفته و با تحریک الکتریکی تغییر زاویه داده و ونور را به لنز هدایت می نمایندو برای تولید تصویر از چرخک طلق رنگی که دارای چند رنگ میباشد استفاده میشود .

از مزایای این تکنولوژی میتوان به کنتراست بالا،عمر بالای دستگاه و ارزان بودن هزینه نگهداری و ارزان بودن تکنولوژی اشاره کرد. ضمن این که در این نوع تکنولوژی میتوان دستگاههایی با ابعاد جیبی ساخت.

معایب آن :  کیفیت پایین تر رنگها نسبت به تکنولوژی 3LCDکه البته در ورژنهای جدیدتر از 3 چیپ DMD استفاده شده و سگمنتهای رنگ پرخک رنگ بیشتر شده و این عیب تا حدود زیادی برطرف شده است.

در فیلم زیر میتوانید بخوبی نحوه عملکرد این تکنولوژی را مشاهده نمائید.

 3. تکنولوژی LCOS یا Liquid Crystal on Silicon

این نوع تکنولوژی که به تازگی وارد بازار شده است ترکیبی از 2 تکنولوژی فوق است که البته به علت هزینه های بالای آن استقبال چندانی از آن صورت نگرفته و کمپانی های کمی از این تکنولوژی استفاده نموده اند.

- چه شدت روشنایی مورد نیاز است؟

واحد سنجش روشنائی در پروژکتور ها انسی لومنز میباشد و (هر انسی لومنز برابر است با روشنائی یک شمع در یک متر مکعب تاریک مطلق) از نظر میزان روشنایی در طیف وسیعی قرار دارند. در شرایط برابر، روشنایی بیشتر پروژکتور باعث افزایش قیمت آن می شود. وقتی بحث بر سر روشنایی بالاتر باشد، انتخاب ساده است: با توجه به پولتان پروژکتوری را بخرید که بیشترین روشنایی را دارد.

نکاتی که باید به آن ها توجه کرد عبارتست از:

- معمولاً تعدادی در سالن حضور دارند؟

 • پاسخ سوال فوق سایز تصویر مورد نیاز را برای اینکه تمامی حضار بتوانند تصویر را بدون مشکل ببینند مشخص می کند. هرچه تعداد حضار بیشتر باشد تصویر باید بزرگتر بوده، در نتیجه پروژکتور با شدت روشنایی بیشتری مورد نیاز است.

- چقدر نور وارد سالن می شود؟

 • در یک سالن تاریک، بدون توجه به شدت روشنایی پروژکتور، تصویر ایده آل نمایش داده می شود. به هر حال طی هر جلسه، به کمی نور جهت نوشتن و یا ارتباط چشمی بینندگان نیاز است. در سالنی که قادر به کم کردن نور آن نیستید و یا نور خورشید بصورت مستقیم به پرده می تابد باید از پروژکتوری با شدت روشنایی بیشتر استفاده کرد.

- چه نوع پرده نمایشی در دسترس است؟

 • پرده نمایش می تواند تاثیر بسزایی در روشنایی و کیفیت تصویر داشته باشد. امروزه بیشتر پرده های نمایش بازتاب نور کافی را فراهم می کنند این امر در کنار تنظیمات صحیح، باعث می شود حتی یک پروژکتور با شدت روشنایی کم، تصویر قابل قبولی ارائه دهد. در سالنی که پرده نمایش ندارد، از آنجا که دیوار قادر به بازتاب کافی نور نیست، باید از پروژکتوری با شدت روشنایی بیشتر استفاده کرد.

برای دریافت پیشنهاد پرده اینجا را کلیک نمائید.

- کاربرد شما چیست؟

 • کاربرد هایی نظیر آموزش و جلسات کاری به خاطر نیاز به دیدن جزئیات یا خواندن متون، نیازمند شدت روشنایی بیشتری هستند. در چنین کاربرد هایی فضای سالن هم باید نور بیشتری جهت نوشتن و ارتباط با مخاطب داشته باشد. کاربرد هایی که در طی آن ها تصاویر گرافیکی و یا فیلم نمایش داده می شوند معمولاً نیاز زیادی به روشنایی ندارند.

معمولاً برای کلاسهای مدارس شدت روشنائی 2300 تا 2800 انسی لومنز کافی میباشد و برای کلاسهای دانشگاه که بزرگتر است شدت روشنائی 2500 تا 3000 مناسب میباشد.

- تقسیم پروژکتور ها از نظر شدت روشنایی:

 • کمتر از 1000 انسی لومن: کمترین خروجی نور و پایین ترین قیمت را دارند. در صورتی که پروژکتوری با این شدت روشنایی را انتخاب می کنید توجه داشته باشید که انتخاب شما به این معنی است که می خواهید مطالب خود را در سالن هایی تاریک و یا با نور بسیار کم ارائه نمایید.معمولا دیتاپروژکتورهای جیبی در این رنج قرار دارند.

 • بین 1000 تا 2000 انسی لومن: چنین دستگاه هایی برای جلسات کاری عادی و چند نفره مناسب هستند. ارائه مطالب با چنین سیستم هایی می بایست در سالن هایی با نور کنترل شده برگزار شود اما دیگر به سالن تاریک یا خیلی کم نور نیازی نیست.

 • 2000 تا 3000 انسی لومن: این کلاس شامل پروژکتور های قابل حمل و با کارایی بالا است. این دستگاه ها برای کلاسهای مدارس  و دانشگاهها ، سینمای خانگی، سالن های جلسات و کلاس های متوسط مناسب هستند. با چنین دستگاه هایی تغییر نور سالن تاثیر چندانی بر روی تصویر نخواهد داشت. همچنین می توان از سایز های بزرگ تر تصویر نیز بهره جست.

 • 3000 انسی لومن و بالاتر: قیمت چنین دستگاه هایی به ویژگی های خاص آن ها نیز بستگی دارد. چنین دستگاه هایی برای کاربرد های مختلف قابل استفاده هستند از جمله سالن های کنفرانس، جسات هیئت مدیره، سالن های آموزشی، تالار ها، کنسرت ها و... .

 چه رزولوشنی مناسب است؟

وضوح تصویر یا رزولوشن پروژکتور تعداد پیکسلی (اجزای تصویر) است که پروژکتور برای نمایش تصاویر استفاده می کند. هرچه تعداد پیکسل بیشتر باشد کیفیت بالاتر خواهد بود.

رزولوشن معمولاً در قالب دو عدد بیان می شود مثلاً 800*600 (SVGA) که بیانگر تعداد پیکسل ها در طول و عرض تصویرند.

مزایای رزولوشن بالاتر: پروژکتور هایی که رزولوشن بالاتری دارند، قادرند جزئیات بیشتری از تصویر را نمایش دهند. اما شما بایستی پول بیشتری بپردازید.

مزایای رزولوشن پایین تر: این پروژکتور ها قیمت کمتری داشته و قادرند مانند پروژکتور های با رزولوشن بالا تصاویری با همان روشنایی و جذابیت تولید کنند. اگر نمایش جزئیات تصاویر برای شما چندان اهمیتی نداشته باشند (مانند کلاس های آموزشی و نمایش فیلم ها) این پروژکتور ها با توجه به قیمت پایین تر انتخابی مناسب خواهند بود.

- انواع رزولوشن:

 • 800*600یا SVGA: رزولوشنی پرطرفدار در مدارس و سینمای خانگی به علت قیمت مناسب و تصاویر واضح.

 • 768*1024 یا XGA: رزولوشنی مناسب در دانشگاهها و شرکتها به علت وضوح بالاتر

 • 1280*800 یا WXGA : این رزولوشن به علت پهنای تصویر در سینمای خانگی بیشتر استفاده میشود.

 • 1920*1080یا FULL HD: پروژکتورهای این رنج معمولاً بسیار گرانقیمت بوده و در سینماها بیشتر استفاده میشود.

در تصویر زیر میتوانید سایر رزولوشنهای موجود در دنیا را مشاهده نمائید ولی در مورد دیتا ویدئوپروژکتور 4 مورد بالا بیشتر در بازار موجود است.

 

مهم ترین آیتم انتخاب رزولوشن کاربرد آن برای شماست. آیا شما به نمایش دقیق جزئیات تصویر نیاز دارید یا خیر؟

اگر شما معمولاً از پروژکتور برای نمایش تصاویر و ویدئو ، نمودار ها و جلسات کاری معمولی استفاده می کنید نیازی نیست هزینه مربوط به رزولوشن XGA را بپردازید.

از طرفی اگر شما معمولاً اطلاعات آماری نظیر فایل های Excel،PDF،WORD و یا طرح های مهندسی که شامل جزئیات فراوان است، را نمایش می دهید که شامل تعداد زیادی اطلاعات و مقادیر عددی است. رزولوشن XGA به شما پیشنهاد می شود، بدین ترتیب شما قادر خواهید بود تصاویر واضح تری از اطلاعات و اعداد را ارائه نمائید.

 - آیا وزن برای شما مهم است؟

در صورتی که می خواهید پروژکتور خود را همواره جا به جا نمایید و یا در سفر هایتان همراه خود ببرید، پروژکتور های سبک تر را انتخاب کنید. اما در صورتی که از پروژکتور خود به صورت ثابت استفاده می کنید وزن آن برای شما اهمیتی نخواهد داشت. امروزه در مورد پروژکتورهای جیبی تحولات بزرگی صورت گرفته است و کیفیت آنها بالاتر شده و ضمن اینکه به علت استفاده از لامپ LED دارای عمر بالای 30000 ساعت میباشد.

کنتراست:

کنتراست نسبت تمایز میان روشن ترین و تیره ترین قسمت تصویر است. هرچه نسبت کنتراست بالاتر باشد کیفیت تصاویر نیز بالاتر خواهد بود. نور سالن بر کنتراست تصاویر تاثیرگذار است. بنابراین در صورتی که می خواهید از پروژکتور خود در محیط های روشن استفاده نمایید سیستمی با کنتراست بالاتر را انتخاب نمایید.

عمر لامپ:

میانگین عمر لامپ پروژکتور ها 4000 الی 10000 ساعت میباشد. به خاطر قیمت بالای لامپ پروژکتور ها، عمر لامپ یکی از فاکتور های مهم است. دو شرکت OSRAM و PHILIPS عمده تولید کننده لامپهای پروژکتور در جهان میباشند.

کنترل موس از راه دور:

آیا می خواهید کامپیوتر خود را از هر جای سالن کنترل نمایید؟ این قابلیت شما را قادر می سازد تا موس کامپیوتر خود را از طریق کنترل از راه دور پروژکتور کنترل نمایید. البته با وجود دستگاهی به نام لیزر پوینتر یا پرزنتر این قابلیت چندان به چشم نمیرسد.

صدای پروژکتور:

کار کردن فن های داخل پروژکتور به صورت مداوم، باعث ایجاد میزانی نویز می شود. همانطوری که می دانید آستانه شنوایی انسان در حالت عادی حدود 30 دسی بل است که این عامل را نیز باید موردنظر قرار داد.

خروجی مانیتور:

وقتی از کامپیوتر های شخصی استفاده می کنید، کابل متصل کننده کیس و مانیتور، می بایست به ورودی ویدئو پروژکتور متصل شود، پس عملاً مانیتور شما بلااستفاده خواهد شد. اما از این طریق می توانید ، تصویر را همزمان بر روی پرده نمایش و مانیتور مشاهده نمایید. روش دیگر نیز استفاده از اسپلیتر میباشد که خروجی کامپیوتر را به دو، چهار و یا 8 خروجی تبدیل می نماید.

پشتیبانی از چند ورودی همزمان:

اگر نیاز دارید که پروژکتور شما بصورت همزمان به دو کامپیوتر متصل بوده و تصاویر آن ها را نمایش دهد البته فراموش نکنید که در هر لحظه فقط تصویر یک کامپیوتر نمایش داده خواهد شد.

انواع ورودی  های ویدئوپروژکتور:

 

درگاه VGA

VGA یا Video Graphics Array که دارای 15 پین میباشد و از سال 1987 وارد بازار گردید.

درگاه VGA دارای ۱۵ پین و به صورت سه ردیفی است. این درگاه داده‌های تصویری را به صورت آنالوگ منتقل می‌کند. داده‌های رنگ‌ها متمایز از همدیگر هستند، یعنی داده‌های مربوط به هر یک از رنگ‌های قرمز، سبز و آبی از طریق سه پین متفاوت ارسال می‌شوند. پین‌های یک تا سه به ترتیب وظیفه انتقال داده‌های مربوط به رنگ قرمز، سبز و آبی را مانند شکل زیر برعهده دارند.

حداکثر رزولوشن (Resolution) پشتیبانی شده (در حالت استاندارد) برای درگاه VGA، (۲۰۴۸*۲۵۳۶پیکسل ) است.

درگاه HDMI

HDMI مخفف  High Definition Multimedia Interfaceیک درگاه ورودی است که قابلیت پخش تمامی استاندارهای صوتی و تصویری را دارا می باشد. یعنی با استفاده از این پورت می توانید به راحتی از استانداردهای SD تا HD بهره برده و تمام فرمت های صوتی را نیز به همراه آنها داشته باشید.

درگاه LAN

در اکثر پروژکتورهای موجود در بازار امکان انتقال تصویر از طریق این درگاه امکان پذیر نیست و فقط برای اعمال کنترلی از قبیل روشن /خاموش گزارش خطاها از طریق اینترنت و ... استفاده میشود .

درگاه USB

این نوع درگاه را همه میشناسید و در زندگی روزمره به کرات از آن استفاده می کنیم ولی در ویدئوپروژکتورها به 2 صورت استفاده میشود . اگر از نوع B  باشد فقط برای حالت ماوس پوینتر استفاده میشود ولی اگر ازنوع A  باشد میتوان برای نمایش فایلهای مدیا مثل ویدئو و تصویر از طریق فلش مموری استفاده نمود. البته در بعضی از مدلهای اپسون میتوان تصویر را نیز از کامپیوتر و از طریق این پورت انتقال داد.


شاخه‌ها

سبد خرید : 0 محصول    

سبد خرید من

هیچ محصولی وجود ندارد

ارسال رایگان! ارسال
0 ریال مجموع

ثبت سفارش و پرداخت

فروش ویژه

نماد اعتماد الکترونیکیویدئوپروژکتور

ویدئو پروژکتور ها در واقع دستگاهی به شمار میروند که قادر است از راه ورودی های متعددی تصاویر ویدئو، VCD، DVD، و نیز دوربینهای فیلم برداری، و کامپیوتر را بگیرد و آنها را پخش کرده و در معرض نمایش قرار بدهد و همچنین قادر است که از راه لنز و سیستم اپتیک خود، این گونه تصاویر را نیز در ابعادهای بزرگتر نیز پخش نماید . در حال حاضر ما چنین دستگاهی را تحت عنوانهایی از قبیل ویدئو پروژکتور، دیتا پروژکتور، مالتی مدیا پروژکتورو... میشناسیم که تمامی این نامها در حقیقت یک عملکردی را داشته و کارایی هایشان یکسان می بوده است.

ویدیو پروژکتوره دارای تنوع در طرح و رنگ میباشند و مسئله ای که آن ها را از یکدیگر تمییز میدهد قدرت روشنایی ویرئو چپروژکتور ها میباشد که هر قدر که توان روشنایی ویدئو پروژکتور ها بالاتر باشد برای فضاهای بزرگ نیز قابلیت استفاده بیشتری راغ دارند. از ویدئو پروژکتو.رها جهت نمایش دادن تصاویر انفورماتیک بر روی یک پرده اتستفاده میشود با پیشرفت چشمگیری که ما در زمینه تکنولوژی داشته ایم سبب شده که اکثر ارگانها اعم از دولتی و خصوصی از این سیستم نیز استفاده نمایند و از کاربردهای گوناگون آن نیز بهره مند گردند.

داستان ثبت اختراع ویدئوپروژکتور

شخصی به اسم «فرانسیس جنکینز» وسیله ای را که سالهای بعد ویدئو پروژکتور نامیده گشت را برای نخستین بار اختراع نمود- این ویدئو پروژکتور در حقیقت همان دستگاهی بود که در حقیقت به شکل یک نوار مجموعه‌ای از عکسهای به هم چسبیده را دریک بیست و چهارم ثانیه به نمایش میگذارد، اختراع کرد. ولیکن اسپانسر مالی وی این دستگاه را از او ربود و این ویدئو پروژکتور را به شرکت بزرگی که صاحب سالن‌های تئاتر و سینما بود فروخت.

با این حال امروزه آنچه که در تکنولوژی ویدئو پروژکتورها کاربرد بسزایی دارد در واقع همان دو تکنولوژی مهم و برتری میباشد که در سطح جهان ارائه گشته است. از این تکنولوژی ها تحت عنوان DLP و LCD میتوان نام برد . که اغلب کارخانه ها برای ساخت ویدئو پروژکتورها از این دو تکنولوژی بهره میبرند. ولیکن مسئله ای را که شما بایستی در انتخاب یک ویدئو پروژکتور به آن توجه داشته باشید در خصوص کاربری و کارایی آن ویدئو پروژکتور میباشد . بیشتر ویدئوپروژکتورها از تکنولوژی LCD استفاده مینمایند ، LCD در واقع واژه ی لاتینی میباشد که مخفف نمایشگر کریستال مایع است ، این تکنولوژی قادر است که نمایش مجزایی از هر یک از نقاط تصویر را روی ویدئو پروژکتور ایجاد نماید و که هر یک از این نقاط توسط یک سیستم هوشمند قابل کنترل میباشد. این نقاط قابلیت این را دارا میباشند که به شکل دلخواه تغییر داده شوند تا به این شکل تصویری شفاف و به وضوح را ایجاد نمایند. مهمترین کارایی این تکنولوژی در ویدئو پروژکتورها در نمایش تصویر روی مانیتورهای مسطح هستند . پروژکتورهای LCD نور را به سه رنگ اصلی که شامل رنگهای (قرمز- سبز- آبی ) میباشد تفکیک کرده وپس از آن با هدایت آن به نمایشگر های LCD بطور مجدد با هم ترکیب می نماید.
ویدئوپروژکتور پرفا دارای انواع دیتاپروژکتور و برد هوشمند برای ارائه به مشتریان عزیز

طراحی سایت

مجری بزرگترین وبهترین طراحی وب سایت های تجاری فروشگاهی در سراسر کشور با طراحی های بسیار شکیل و پر محتوا و سایت های داینامیک و پنل مدیریت

wideweb.ir
بهینه سازی سایت توسط ایده نخست